Imprezy towarzyszące i program kulturalny

Niedziela, 10 lipca, godz. 19.00

Uroczystość otwarcia
(koszt w opłacie konferencyjnej)
Filharmonia Narodowa, Sala Kameralna
ul. Jasna 5

Uroczystość otwarcia odbędzie się w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uroczystość zaszczyci swoją obecnością kompozytor Wojciech Kilar. Usłyszymy muzykę w wykonaniu kwartetu smyczkowego Opium.


Poniedziałek, 11 lipca, godz. 19.30

Koncert: Piosenki starej Warszawy
(koncert płatny, cena: 40,00 zł)
Muzeum Kolekcji Jana Pawła II
Plac Bankowy 3, Warszawa

Widowisko-słowno muzyczne o tematyce warszawskiej, ukazujące przemiany w życiu miasta i ludzi od lat 20-tych do 80-tych XX wieku . W programie znalazły się piosenki z lat przedwojennych jak i powojennych śpiewane w Warszawie. W programie piosenki folkloru miejskiego oraz znanych tw
órców piosenek kabaretowych i rozrywkowych jak: Jerzy Petersburski, Władysław Szpilman Henryk Wars i inni. W przerwie będzie okazja do zwiedzenia Galerii Porczyńskich.


Wtorek, 12 lipca, godz. 19.30

Koncert: Muzyka baroku z Polsce
(koszt zawarty w opłacie konferencyjnej)
Zamek Kr
ólewski
Plac Zamkowy 4, Warszawa

Zamek Kr
ólewski posiada długą tradycję życia muzycznego. W jego murach odbył się za króla Władysława IV pierwszy spektakl operowy w Polsce. Przy dworze królewskim istniał zespół muzyków, wystawiających spektakle operowe wybitnych kompozytorów XVII wieku. Współczesne koncerty nawiązują do tradycji dworskiej kameralistyki.


Czwartek,14 lipca, godz. 19.30

Koncert: Polska muzyka kameralna
(koszt zawarty w opłacie konferencyjnej)
Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina, Sala koncertowa
ul. Okólnik 2, Warszawa

Akademia Muzyczna w Warszawie jest najstarszą i największą Uczelnią muzyczną w Polsce, a także jedną z najstarszych w Europie. Dziedziczy ona blisko dwustuletni dorobek publicznego nauczania muzyki w Warszawie. Uczelnia szczyci się wybitnymi absolwentami. Nad wszystkimi g
óruje postać Fryderyka Chopina, obok którego sytuuje się plejada muzyków o międzynarodowej sławie.


Piątek, 15 lipca, godz. 19.00

Kolacja pożegnalna
(cena: 220,00 zł, od osoby)

Kolacja pożegnalna odbędzie się w Ożarowie, 14 km od Warszawy w Best Western Hotel Mazurkas w eleganckiej, romantycznej restauracji. Ostatni wiecz
ór spędzimy razem przy tradycyjnych potrawach polskiej kuchni i muzyce.

 

Wycieczki

Środa, 13 lipca
(Koszt wycieczek jest zawarty w opłacie konferencyjnej.)


1. Warszawa - Trakt Kr
ólewski

Droga, kt
órą królowie przejeżdżali z Zamku królewskiego do Pałacu w Wilanowie należy do najciekawszych wycieczek po Warszawie.
Trakt Kr
ólewski zaczyna się od Zamku Królewskiego na Placu Zamkowym, biegnie wzdłuż historycznych ulic stolicy: Krakowskiego Przedmieścia, Nowego Światu, Alej Ujazdowskich, kończąc się na królewskim pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Po obu stronach trasy można podziwiać neoklasyczną architekturę wielu kamienic, rezydencji magnackich i kościołów. Na Krakowskim Przedmieściu zwracają szczególną uwagę: pomniki Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika, kościół św. Krzyża, Pałac Potockich hotel Bristol i Uniwersytet Warszawski. Ulica Nowy Świat stanowi ulubione miejsce spacerowe warszawiaków. Znajduje się tam też dużo kawiarni, restauracji, sklepów i modnych butików. Znajdująca się na końcu traktu siedziba polskiego króla Jana, pogromcy Turków pod Wiedniem (1683 r.) zachwyca połączeniem europejskiej sztuki barokowej z staropolską tradycją budowlaną. Rezydencję otacza barokowy ogród z posągami bóstw antycznych i fontannami. W pałacu znajduje się interesująca galeria portretu polskiego 16-19 w. z unikatowym zbiorem portretów trumiennych i sarmackich. Na zakończenie wycieczki organizatorzy przewidują mały koncert i poczęstunek.


2. Warszawa - miasto młodości Fryderyka Chopina

W Warszawie pokażemy miejsca związane z życiem i tw
órczością Fryderyka Chopina, gdzie spędził swoją młodość przed wyjazdem na stałe z kraju. Do najczęściej odwiedzanych należą: barokowy kościół Panien Wizytek, w którym jako uczeń liceum warszawskiego często grał na organach do mszy, akompaniował do śpiewu i występował z chórem studentów Konserwatorium pod dyrekcją J. Elsnera; kościół św. Krzyża, w którym przechowywana jest urna z sercem kompozytora ; Salonik Chopinów Pałacu Czapskich-Krasińskich , pokój stanowiący dawniej część mieszkania rodziny Chopina wyposażony w meble z epoki oraz fortepian firmy Erard, należący niegdyś do F. Liszta; Zamek Ostrogskich mieszczący Towarzystwo im. F.Chopina wraz z Muzeum, w którym można oglądać stałą ekspozycję Chopin w kraju rodzinnym i na obczyźnie, prezentującą przedmioty osobiste, dokumenty, rękopisy i druki, rzeźby i grafikę poświęcone kompozytorowi i osobom z jego najbliższego kręgu. Po zwiedzaniu Zamku Ostrogskich wycieczkę zakończy wizyta w pobliskiej Akademii Muzycznej im. F.Chopina - nowoczesnego centrum kształcenia muzyków m.in chopinistów z całego świata, gdzie dla uczestników wycieczki przewidziany jest krótki koncert i recepcja.

3. Brochów i Żelazowa Wola (dom urodzenia Fryderyka Chopina)

Broch
ów - duża wieś , leżąca 60 km od Warszawy. Znajduje się tu jeden z najciekawszych zabytków Mazowsza XVI-wieczny późnogotycki kościół (1551 -1561), który oprócz sakralnego, posiada również charakter obronny, o czym świadczą mury z czterema bastionami na narożach, a w wieżach okienka strzelnicze. W kościele tym brali ślub rodzice Fryderyka Chopina, on sam zaś był tutaj chrzczony. Żelazowa Wola to perła krajobrazowa ziemi mazowieckiej. Miejsce, które przyciąga miłośników muzyki Chopina z całego świata, którzy chcą poznać źródła fenomenu jego twórczości. W Żelazowej Woli zwiedzamy Muzeum w formie tradycyjnego dworku polskiego. Jest ono wyposażone w meble, tkaniny dekoracyjne, sztychy i instrumenty muzyczne z epoki. Dworek otacza piękny park założony w okresie międzywojennym, w którym latem można wysłuchać koncertów na świeżym powietrzu, a w razie niepogody wewnątrz domu. Dla gości przygotowany jest koncert chopinowski oraz poczęstunek.


4. Sierpc - tradycyjna wieś polska

Wyjazd do Sierpca (70 km od Warszawy) do Muzeum Wsi Mazowieckiej. Wiernie odtworzone zabudowania wiejskie z dachami krytymi strzechą i autentycznymi sprzętami gospodarstwa domowego z teren
ów Mazowsza (XVIII i XIX wiek), oryginalna ekspozycja pokazująca życie codzienne dawnej wsi polskiej. Odbywają się tutaj pokazy tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła ludowego: kowalstwo, wyrób mat słomianych na warsztacie tkackim, haft na płótnie i na tiulu, wyrób pisanek i wycinanek, pieczywo obrzędowe, obróbka bursztynu, prezentacje rzeźby ludowej, pieczenie chleba, wyrób i degustacja masła. Do atrakcji turystycznej należą przejażdżki bryczką lub wozem, ognisko z pieczeniem kiełbasek lub ziemniaków, występ zespołu ludowego - pokaz polskich tańców ludowych. Na zakończenie wycieczki serwowany będzie gorący posiłek w karczmie na terenie skansenu. Przewidujemy zwiedzanie wystaw w Ratuszu i Browaru "Sierpc".


5. Warszawa - wczoraj i dziś
Objazd po Warszawie autokarem połączony ze zwiedzaniem wybranych, najciekawszych miejsc stolicy, związanych z jej starą (Stare i Nowe Miasto, Barbakan, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Park Łazienki Kr
ólewskie) i nową historią (Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Powstania Żydowskiego w Getcie warszawskim, Muzeum Powstania Warszawskiego, Sejm). Do szczególnych atrakcji tej wycieczki należy oglądanie panoramy Warszawy z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki oraz przejazd statkiem po Wiśle i poczęstunek.


6. Łowicz - Niebor
ów - Arkadia

Barokową bazylikę oraz unikalne wnętrza dawnych magnackich pałac
ów możemy obejrzeć 60 km w kierunku zachodnim od Warszawy.
W Łowiczu będziemy zwiedzać kolegiatę z organami z okresu baroku oraz Muzeum Etnograficzne, kt
óre przechowuje unikatową kolekcję strojów łowickich. Następnie zwiedzamy Muzeum w Nieborowie i Arkadii - dawną rezydencję magnacką Radziwiłłów, na którą składa się: Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie (ogród angielski) i Ogrodem Romantycznym Heleny Radziwiłłowej w Arkadii (ogród francuski). W pałacu znajduje się muzeum wnętrz rezydencji pałacowej XVII-XIX wieku: rzeźby, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego. Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek dla zwiedzających.

7. Sochaczew - Kampinoski Park Narodowy

Wyjazd do Sochaczewa (60 km od Warszawy), zwiedzanie Muzeum Kolejki Wąskotorowej - największe w Europie zbiory taboru kolei wąskotorowej. Przejazd zabytkowym pociągiem z Sochaczewa do Wilcz Tułowickich, na skraj Puszczy Kampinoskiej. Spacer po puszczy, na zakończenie ognisko, śpiewanie piosenek i pieczenie kiełbasek.


Wycieczki pokonferencyjne

Wycieczka nr 1: Krak
ów (2 dni)


Wyjazd z Warszawy pociągiem Intercity w sobotę, 16 lipca o godz. 8.00 - powr
ót do Warszawy pociągiem Intercity w niedzielę, 17 lipca o godz. 20.00

Krak
ów, uhonorowany tytułem Europejskiego Miasta Kultury, należy do najczęściej odwiedzanych miast w Polsce dzięki swojemu imponującemu historycznemu i kulturalnemu dziedzictwu. Jest ważnym centrum nauki i edukacji. Uniwersytet Jagielloński (założony w 1936 r.) jest jednym z najstarszych w Europie a w 16 innych szkołach wyższych uczy się 130.000 studentów. Kraków zachował oryginalny układ urbanistyczny z największym placem średniowiecznym w Europie.
Wycieczkę rozpocznie wizyta w Bibliotece Jagiellońskiej i zwiedzanie specjalnej wystawy muzykali
ów przechowywanych w Oddziale Zbiorów Muzycznych.
Podczas pobytu w Krakowie zwiedzimy: Rynek Gł
ówny - serce miasta, Drogę Królewską, Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz - dzielnicę, zamieszkałą do 1939 roku przez ludność żydowską. Planowana jest również krótka wycieczka do Wieliczki (12 km od centrum miasta) i zwiedzanie unikatowej kopalni soli, założonej ponad 700 lat temu.
Wieczorem będzie można odpocząć w jednej z wielu kawiarni, restauracji i pub
ów, by w atmosferze niepowtarzalnych wnętrz degustować wyborne potrawy.

Cena: 190.00 EUR. Zwiera bilet na pociąg, hotel, obiady, wejścia, przewodnik i transport.

Wycieczka nr 2: Gdańsk (2 dni)

Wyjazd z Warszawy pociągiem Intercity w sobotę, 16 lipca o godz. 8.00 - powr
ót do Warszawy pociągiem Intercity w niedzielę, 17 lipca o godz. 20.00


Gdańsk to liczący ok. 500 tys. mieszkańc
ów port nad Bałtykiem i znaczący ośrodek turystyczny i kulturalny. W swej tysiącletniej historii jawił się miastem bardzo bogatym i tolerancyjnym, miastem, które stało się "małą ojczyzną" dla ludzi z różnych stron świata.
Kosmopolityczny charakter miasta widać zwłaszcza w jego architekturze, zachwycającej niepowtarzalnym klimatem i czarem oraz w historii kultury i nauki. Dzisiaj, jak przed wiekami, otwiera swe progi dla gości z całego świata.
Proponowane Gościom Konferencji miejsce pobytu to jeden z nielicznych kompleks
ów budynków, które nie uległy zniszczeniom wojennym. Z pietyzmem odrestaurowane i zmodernizowane zabudowania stały się siedzibą gdańskiej Akademii Muzycznej.
Program wycieczki obejmuje: zwiedzanie Akademii Muzycznej i Starego Miasta, koncert carillons, zwiedzanie Katedry w Oliwie, koncert organowy (muzyka będzie wykonywana na instrumencie z 7896 piszczałkami o 110 głosach, z figurami anioł
ów, grającymi na trąbkach), wycieczka statkiem po Zatoce Gdańskiej (stocznie, port, Wisłoujście, Westerplatte, Sopot). Przewidziano również czas na indywidualny spacer po mieście.

Cena: 190.00 EUR. Zwiera bilet na pociąg, hotel, obiady, wejścia, przewodnik, wycieczka statkiem i transport.


Program turystyczny dla osób towarzyszących

Osoby towarzyszące będą miały możliwość skorzystania z wycieczek jednodniowych zorganizowanych specjalnie dla nich:

1. Kr
ótki przejazd po mieście z przewodnikiem połączony z zakupem polskich pamiątek oraz praktyczny warsztat kulinarny w jednej z warszawskich restauracji (prezentacja przygotowania z różnych dań kuchni polskiej połączona z degustacją; cena: 40,00 Euro)

2. Zwiedzanie muze
ów i galerii Warszawy (cena: 25,00 Euro)

3. Panoramiczne zwiedzanie Warszawy (cena: 20,00 Euro)