Sekcja Bibliotek Muzycznych SBP
Polska Grupa Narodowa IAML

al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa, e-mail:
     
 
50 lat Sekcji Bibliotek Muzycznych SBP
1964–2014
 
     
     
 
Uroczyste obchody Jubileuszu 50-lecia Sekcji Bibliotek Muzycznych
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Konferencja "Muzyczna informacja jutra"

Warszawa, 23-24 września 2014 roku

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

 
     
 
 
     
   
     
  Fotoreportaże  
  1. Galeria iaml.pl  
  2. Galeria na Portalu SBP  
     
 
W 2014 roku Sekcja Bibliotek Muzycznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich obchodzi Jubileusz 50-lecia działalności. Główne obchody odbędą się w dniach 23-24 września w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie.
 
     
   
     
 
W pierwszego dnia obchodów planowana jest oficjalna Uroczystość Jubileuszowa w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, która jest najstarszym polskim członkiem IAML. W drugim dniu, w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie, odbędzie się Konferencja zatytułowana „Muzyczna informacja jutra” (zob. szczegółowy program).
 
     
 
Do obchodów rocznicowych pragniemy zaprosić bibliotekarzy i pracowników informacji muzycznej, muzykologów, badaczy źródeł muzycznych, muzyków, animatorów życia muzycznego, wydawców muzycznych, tych, którzy korzystają ze zbiorów muzycznych na co dzień oraz wszystkich Przyjaciół, którym bliska jest idea bibliotekarstwa muzycznego.
 
     
 

Inicjatywa zorganizowania grupy zrzeszającej bibliotekarzy muzycznych powstała w Zakładzie Muzycznym Biblioteki Narodowej, którym kierowała Maria Prokopowicz. W maju 1964 roku w porozumieniu z Zarządem Głównym SBP skierowano do bibliotek muzycznych w Polsce informacje o projekcie założenia specjalnej Sekcji oraz zaproszenie do współpracy. Decyzją Zarządu Głównego SBP z dnia 12 czerwca 1964 roku powstała Sekcja Bibliotek Muzycznych oraz powołano Komitet Organizacyjny, w skład którego weszli: Maria Prokopowicz (Biblioteka Narodowa), Kornel Michałowski (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu), Krzysztof Mazur (Biblioteka PWSM w Warszawie) i Karol Musioł (Biblioteka PWSM w Katowicach).

 
     
 
W ciągu 50 lat Sekcja prowadziła bardzo szeroką działalność krajową i międzynarodową. Zorganizowano wiele konferencji, spotkań roboczych, które służyły upowszechnianiu wiedzy o zbiorach muzycznych, doskonaleniu zawodowemu bibliotekarzy oraz integracji całego środowiska osób zajmujących się muzykaliami. Członkowie Sekcji brali udział w międzynarodowych projektach bibliograficznych RISM, RILMRIPM oraz aktywnie uczestniczyli w dorocznych Konferencjach Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotek Muzycznych IAML. W ramach tego Stowarzyszenia w 1972 roku Sekcja Biblioteka Muzycznych uzyskała formalny status jako Polska Grupa Narodowa IAML.
 
  Więcej o Sekcji można przeczytać w Kronice Sekcji Bibliotek Muzycznych.  
     
     
  Zgłoszenie uczestnictwa  
     
  Zgłoszenie udziału w Obchodach Jubileuszowych należy dokonać wysyłając formularz rejestracyjny na adres e-mail: do dnia 15 września 2014 r.  
  Formularz do pobrania: Formularz_rejestracyjny_Jubileusz_50-lecia.doc  
     
  Udział w Jubileuszu obejmuje dwa koncerty 23 i 24 września o godz. 16.00.  
  Istnieje możliwość dodatkowej rezerwacji biletu (za opłatą) na koncert w dn. 23 września, o godz. 19.30 w ramach Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień 2014 (szczegóły wkrótce tutaj). Chętnych prosimy o zaznaczenie na formularzu rejestracyjnym odpowiedniego miejsca.  
     
  Udział w Jubileuszu nie wymaga opłaty rejestracyjnej. Uczestnicy pokrywają jednak we własnych zakresie koszty dojazdu oraz noclegu.  
     
 
Organizatorzy
 
 
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Zarząd Główny
Sekcja Bibliotek Muzycznych
 
 
Partnerzy
 
       
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
     
 
Jubileusz 50-lecia Sekcji Bibliotek Muzycznych SBP jest organizowany przy wsparciu finasowym
 
 


Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa
Narodowego

 

 
     
     

 


aktualizacja: 19.03.2024