Sekcja Bibliotek Muzycznych SBP
Polska Grupa Narodowa IAML

al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa, e-mail:
     
 
Komunikat z Zebrania Zarządu Sekcji Bibliotek Muzycznych SBP
 
  Katowice, Akademia Muzyczna, 8.06.2008  
     
 

8 czerwca 2008 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbyło się drugie w tym roku zebranie Zarządu Sekcji Bibliotek Muzycznych SBP.

Stanisław Hrabia, Przewodniczący Sekcji, otwierając zebranie podziękował koleżance Iwonie Bias, Dyrektor Biblioteki Głównej, za zaproszenie i serdeczne przyjęcie.

Przedmiotem obrad były m.in. następujące sprawy:

  1. Podsumowanie II Spotkania bibliotekarzy katalogujących druki muzyczne w NUKAT (5-6 maja 2008); szczegółowy komunikat na stronie www.iaml.pl.
  2. Działalność Polskiego Komitetu RILM i podsumowanie Spotkania Komitetu, które odbyło się w BUW, 7 marca 2008 r.; Polski Komitet RILM przygotowuje polską wersję językową oficjalnej strony RILM: www.rilm.org.
  3. Przygotowania do opracowania nowego wydania Przewodnika po bibliotekach i zbiorach muzycznych w Polsce. Ustalono, że prace będą prowadzone jednocześnie nad wersją drukowaną i internetową bazą danych. Podkreślono potrzebę wyszczególnienia informacji o archiwach i spuściznach kompozytorów i muzyków. Na jesień 2008 roku zostanie rozesłana ankieta do wszystkich bibliotek posiadających zbiory muzyczne.
  4. Udział w Konferencji IAML w Neapolu, 20-25 lipca 2008; w konferencji planuje wziąć udział 6 osób z Polski (AM w Katowicach – Iwona Bias, Agnieszka Górniak; BN – Jolanta Byczkowska-Sztaba; BUW – Piotr Maculewicz; Inst. Muzykologii KUL – ks. Dariusz Smolarek; Inst. Muzykologii UJ – Stanisław Hrabia).

W przerwie obrad uczestnicy zwiedzili Muzeum Organów. Po muzeum oprowadzał prof. Julian Gembalski, który prezentował zabytkowe instrumenty, wykonując krótkie utwory organowe oraz opowiadał o swojej pasji ratowania starych instrumentów na Śląsku.

Na zakończenie miało miejsce zwiedzanie nowej siedziby Biblioteki Głównej AM w Katowicach i Archiwum Śląskiej Kultury Muzycznej.

Następne spotkanie odbędzie się w listopadzie w Warszawie.

 
     
 
Stanisław Hrabia
 
 
(8.06.2008)
 
     

aktualizacja: 08.09.2018